Porównanie iPhone 13 i iPhone 13 Pro

2 sierpnia 2022 Testy smartfonów

Jakie są główne różnice między iPhone 13 Pro a iPhone 13? Apple zaprezentowało nowe urządzenia z serii iPhone 13. Ale jak wybrać między iPhone'em 13 Pro a bardziej budżetową wersją iPhone'a 13? Czy w ogóle jest między nimi jakaś różnica? W tym porównaniu staraliśmy się przekazać Wam to wszystko.

Różnice w wyglądzie iPhone'a 13 Pro a iPhone 13

Nowe produkty pochodzą z tej samej serii, ale różnica między premium a bazą jest zauważalna, podobnie jak w przypadku iPhone'a 12 i 12 Pro. Pierwsze co przykuwa uwagę to aparat. Podobnie jak w zeszłym roku, wersja premium otrzymuje potrójny aparat: każdy obiektyw ma 12MP. Budżetowy iPhone 13 pozostał ze zwykłymi dwoma obiektywami 12MP. Jedną z różnic w stosunku do poprzedniego modelu jest to, że obiektywy są teraz umieszczone po przekątnej, tak aby każdy zauważył, że dokonałeś upgrade'u.

Korpus iPhone'a 13 Pro wykonany jest ze stali chirurgicznej, gdy iPhone 13 otrzymał aluminiowy korpus. Który jest silniejszy? Z moich doświadczeń wynika, że stal jest wciąż lepsza. Aluminiowe krawędzie znacznie bardziej cierpią z powodu upadków, ulegają wyszczerbieniu i zarysowaniu. Stal jednak zawodzi w kwestii odcisków palców. Chociaż jeśli nosisz swoje urządzenie w etui, to nie jest to problem.

Ponadto iPhone 13 Pro jest o 30 gramów cięższy od iPhone'a 13. Ze względu na materiały i inny aparat. Różnica dla użytkownika nie będzie zauważalna.

iphone 13 pro

Sprawdź także: Flagowce wśród smartfonów w 2022 r. Jaki wybrać?

Różnice w wyświetlaczu iPhone 13 a iPhone 13 Pro

Jedną z najciekawszych różnic jest ekspozycja nowych produktów. Tutaj Apple powtórzyło praktykę jak w przypadku iPada Pro (2021). Budżetowy model otrzymał zwykłą 6,1-calową Super Retinę XDR, natomiast iPhone 13 Pro został wyposażony w chłodniejszy ekran: ten sam 6,1 cala, ale z układem ProMotion. Technologia ta pozwala na dostosowanie częstotliwości odświeżania do tego, co robisz. Granie w gry - łapie 120Hz, czytanie - częstotliwość spada, surfowanie po internecie i szybkie przewijanie stron - znów wzrasta. Super rozwiązanie!

Są też różnice w jasności kolorów urządzenia:

  • iPhone 13: 800 nitów (maksymalny standard) i 1200 nitów (HDR)
  • iPhone 13 Pro: 1000 nitów (maksymalny standard) i 1200 nitów (HDR)

Przy korzystaniu z HDR jasność jest taka sama, bo to maksimum tego wyświetlacza.

Wydajność

Zarówno iPhone 13 jak i iPhone 13 Pro posiadają procesor A15 Bionic. Jest to obecnie najnowszy procesor Apple, który zapewnia maksymalną wydajność.

Nie możemy jednak pominąć faktu, że (co logiczne) iPhone 13 Pro będzie miał więcej pamięci RAM niż iPhone 13. Chociaż nie jest to udokumentowane, prawdopodobnie tak jest. 

Porównanie aparatów iPhone 13 i 13 Pro

Wersja premium ma więcej plusów niż wersja podstawowa - tego można się było spodziewać. Trzy aparaty są trudne do porównania z dwoma, choćby dlatego, że ilościowo wygrywa iPhone 13 Pro.

Mimo to, specyfikacja aparatu:

iPhone 13:

  • Główny aparat: 12MP, przysłona ƒ / 1.6
  • Obiektyw szerokokątny: 12MP, przysłona ƒ / 2.4

iPhone 13 Pro:

  • Teleobiektyw: 12MP, przysłona ƒ / 2.8
  • Główny aparat: 12MP, przysłona ƒ / 1.5
  • Szeroki kąt: 12MP, przysłona ƒ / 1.8

Specyfikacja iPhone'a 13 Pro jest lepsza. Do tego nowość premium ma jeszcze chipy: fotografowanie w Apple ProRAW, zoom cyfrowy do 15x, fotografowanie portretów w trybie nocnym oraz wsparcie dla nowego formatu ProRes. Nie każdy użytkownik będzie potrzebował tego wszystkiego, tylko profesjonaliści użyją tego samego Apple ProRAW lub ProRes, a wszystkie inne zadania poradzą sobie z podstawowym iPhone 13.

Do obu modeli dodali stabilizację sensor shift - jest mniejsza różnica. Niestety, LiDAR nie jest dostępny we wszystkich modelach. Jednocześnie przednia kamera różni się tylko obecnością ProRes w starszej wersji.

Sprawdź też: Ranking najlepszych smartfonów w 2022 roku

iphone 13 pro

Sprawdź też: Samsung Galaxy S20+ vs iPhone 11 Pro - porównanie

Pamięć wewnętrzna

iPhone 13 został pozbawiony wersji 64 GB. Najwyższy czas, wersje budżetowe są w zasadzie bezużyteczne bo większość użytkowników kupiła 128GB i wyżej. Tak więc do dyspozycji mamy tylko trzy konfiguracje iPhone'a 13: 128GB, 256GB, 512GB.

Z kolei iPhone 13 Pro jest dostępny w czterech opcjach pamięci wewnętrznej: 128 GB, 256 GB, 512 GB i 1 TB.

Porównanie baterii iPhone'a 13

Różnica w czasie pracy na baterii pomiędzy urządzeniami jest spodziewana. Podobnie jak w zeszłym roku, Apple dodało do Pro większą baterię.

W ten sposób otrzymujemy liczby:

  • iPhone 13: do 19 godzin odtwarzania wideo
  • iPhone 13 Pro: do 22 godzin odtwarzania wideo

Trzy godziny, ale i tak jest różnica. Oczywiście nie są to do końca realistyczne liczby i w normalnych okolicznościach można by uzyskać niższą wartość, ale na razie opieramy się na danych Apple.

Który wybrać: iPhone 13 czy iPhone 13 Pro?

Lepszym wyborem będzie iPhone'a 13 Pro. Jeśli wcześniej korzystałeś z dwunastki lub iPhone'a 11, po prostu nie musisz uaktualniać do iPhone'a 13. Z kolei iPhone 13 Pro będzie zauważalnym upgradem.

Oba urządzenia są dobre, różnica (w zasadzie) tylko w wyświetlaczu i aparacie, więc wystarczy zdecydować, jakie zadania dokładnie trzeba rozwiązać. Na tej podstawie wybierz swój idealny flagowy iPhone.

2 sierpnia 2022 Testy smartfonów

0 Komentarze