12 ciekawych faktów o telefonach komórkowych

9 sierpnia 2022 Ciekawostki

Niektórzy postrzegają smartfony jako pierwszy krok w kierunku integracji technologii z naszym ciałem, a więc widzą smartfony jako przedłużenie naszego mózgu i naszych zmysłów; dają nam dodatkową wiedzę, dodatkową pamięć, a nawet dodatkowy wzrok.

Na pewno zdarzyło Ci się używać smartfona do wyszukiwania informacji w internecie, przeglądania notatek, tłumaczenia tekstu czy robienia zdjęć?

Smartfony pomagają nam kompensować nasze braki, uzupełniać luki w wiedzy, dostarczać nowe, pełniejsze informacje, zapisywać niezbędne dokumenty i wiele, wiele innych.

Choć wydaje się, że telefony komórkowe istnieją od dawna i że wiemy o nich wszystko, jesteśmy pewni, że jest kilka faktów, o których mogłeś nie słyszeć, a które na pewno Cię zainteresują. 

smartfon

Pierwsza rozmowa przez telefon komórkowy została wykonana 3 kwietnia 1973 roku.

Wykonał go Martin Cooper, inżynier z Motoroli, z telefonu komórkowego, będąc na ulicy w Nowym Jorku.

Co ciekawe, na krótko przed oficjalną konferencją prasową zadzwonił do jednego ze swoich największych konkurentów w tej dziedzinie, inżyniera Joela Engela z AT&T, że właśnie wykonano pierwsze połączenie z telefonu komórkowego.

Kiedy rozmawiał przez telefon, powiedział coś w stylu: "Czy wiesz, skąd do ciebie dzwonię?".

Pierwszy "smartfon" pochodzi z 1997 roku.

To jeden z najciekawszych faktów dotyczących telefonów komórkowych - mówimy o telefonie Ericsson GS88 "Penelope", który jako pierwszy telefon komórkowy został nazwany "smartfonem", a określenie to, jak wiadomo, jest do dziś ogromnie popularne.

Najlepiej sprzedającym się telefonem komórkowym jest Nokia 1100.

Do tej pory sprzedał się w 250 milionach sztuk i jest uważany za jeden z najbardziej przełomowych telefonów w historii, co zapewne tłumaczy taki sukces.

nokia

Sprawdź także: Najlepsze marki chińskich smartfonów

Zegary i budziki znikną z naszego życia.

Jeszcze nie tak dawno temu powszechnie nosiliśmy zegarki na nadgarstkach, a budziki stały na szafce nocnej w każdym domu. Dziś prawie o nich zapomnieliśmy i wygląda na to, że rzeczywiście mogą wkrótce zniknąć.

Statystyki pokazują, że już ponad 60% użytkowników przestało korzystać z tych klasycznych urządzeń i zastąpiło je zegarkami i budzikami w smartfonach.

Istnieje uzależnienie od telefonów komórkowych, a choroba ta nazywa się Nomofobia.

Około 200 000 milionów ludzi na świecie cierpi na tę fobię, czyli lęk przed brakiem lub oddaleniem się od telefonu komórkowego.

Istnieje również inny termin, ringxiety, który odnosi się do niepokoju związanego z myleniem obcego dźwięku z dzwonieniem telefonu komórkowego, a także inny zwany phobbing, który opisuje zachowanie osoby, która ignoruje wszystko, co dzieje się wokół niej, w tym ludzi, poświęcając całą swoją uwagę swojemu telefonowi komórkowemu.

Telefon komórkowy sprawdzamy średnio około 150 razy dziennie.

Choć prawdopodobnie osoby z nomofobią robią to znacznie częściej niż ta średnia, mówi się też, że sprawdzamy swoje telefony średnio co 6 minut.

W naszym świecie jest więcej telefonów komórkowych niż ludzi.

Dzieje się tak dlatego, że liczba osób posiadających telefon komórkowy na świecie jest bardzo duża - około 5 miliardów i rośnie niemal z dnia na dzień, jeśli policzyć średnią liczbę, to każdy użytkownik ma średnio gdzieś około 1,5 telefonu.

dzieci ze smartfonem

Sprawdź także: 10 ukrytych cech smartfonów z Androidem

Najdroższy telefon komórkowy na świecie kosztuje... 95,5 mln dolarów!

Jest to Falcon Supernova Pink Diamond iPhone 6, który ma obudowę wykonaną z 18 karatowego złota, a dodatkowo jego tylny panel zdobi duży różowy diament.

Na telefonach komórkowych znajduje się znacznie więcej bakterii niż w toalecie.

Według kilku badań, ilość bakterii znajdujących się na ekranach telefonów komórkowych jest 20 i 30 razy większa niż w muszli klozetowej. Pamiętajmy więc, aby trzymać go z dala od ust, myć ręce przed jedzeniem itp.

Termin Bluetooth pochodzi od przydomka króla wikingów.

Odnosi się do X-wiecznego duńskiego i norweskiego króla Haralda Blåtanda (duńskie słowo "Blåtand" oznacza "Blue Tooth"), błędnie przetłumaczonego na angielski jako Harald Bluetooth. Swoje przezwisko otrzymał za ciemny przedni ząb. Znany był ze swojej elokwencji i umiejętności przekonywania innych.

To właśnie Haraldowi I udało się zjednoczyć plemiona norweskie, szwedzkie i duńskie i nawrócić je na chrześcijaństwo. Kolejnym potwierdzeniem poprawności tej wersji jest logo Bluetooth, które łączy w sobie runy Hagalaz i Berkana, odpowiadające inicjałom Haralda Bluetootha.

smartfon

W Finlandii rzucanie telefonem komórkowym to sport.

Najlepsze jest to, że Mistrzostwa Świata w Rzucie Telefonem Komórkowym odbywają się co roku od 2000 roku. Do tej pory rekord odległości został ustanowiony na 97 metrów dla mężczyzn i 40 metrów dla kobiet.

W kosmosie znajduje się telefon komórkowy.

Jest to telefon Google Nexus wystrzelony w kosmos w 2013 roku przez naukowców z University of Surrey (Wielka Brytania) w celu przetestowania stabilności jego komponentów w próżni oraz możliwości sterowania satelitą w przestrzeni kosmicznej.

9 sierpnia 2022 Ciekawostki

0 Komentarze