Nowe smartfony Xiaomi 11T i Xiaomi 11T Pro wyglądają identycznie. Ponadto standardowy model zachowuje większość funkcji premium wersji Pro, w tym wyświetlacz z wyższej półki, większą baterię i wszystkie 4 kamery. Na pierwszy rzut oka główną różnicą jest procesor. W dzisiejszej recenzji dowiadujemy się, czym jeszcze się różnią i czy te różnice są warte różnicy w cenie.
Projekt
Xiaomi 11T i 11T Pro wyglądają identycznie z wyglądu.
Mają one takie same wymiary: 164,1 x 76,9 x 8,8 mm. Waga różni się o 1g: 203g dla Xiaomi 11T i 204g dla wersji Pro.
Oba modele wykonano z tych samych materiałów: szklane plecy (producent nie podaje składu powłoki), aluminiowe krawędzie boczne oraz szklany panel przedni chroniony przez Gorilla Glass Victus.
Identyczne są również kolory obudowy: szary, biały i niebieski. W kolorze Meteorite Gray znajduje się smartfon w naszej recenzji. Tylny panel wygląda na aluminiowy. Sam kolor można określić jako ciemnoszary, bez gradientów.
Oba smartfony posiadają stopień ochrony przed pyłem i zachlapaniem IP53. Wytrzymają lekki deszcz, ale nie zanurzaj ich w wodzie, bo zaleje porty i wnętrza i uszkodzi telefon.
W obu przypadkach 85,1% frontu zajmuje wyświetlacz. Jest to płaski panel z zaokrąglonymi rogami. U góry na środku znajduje się otwór na kamerę selfie. Nad ekranem znajduje się cienka kratka głośnika.
Tylny panel obu 11T jest lekko zakrzywiony ze wszystkich stron. Powierzchnia jest bardzo śliska i łatwo zbiera odciski palców.
Z tyłu, w lewym górnym rogu znajduje się dwupoziomowy moduł aparatu. Na górze znajdują się trzy czujniki obrazu, na dole lampa błyskowa LED i mikrofon. Urządzenie to bardzo wystaje, przez co telefon jest niestabilny na płaskich powierzchniach.
Układ elementów sterujących jest taki sam: klawisze głośności i przycisk zasilania znajdują się po prawej stronie. Lewa strona jest pusta. Powierzchnia przycisku blokady/zasilania działa również jako zawsze włączony skaner linii papilarnych. Jest szybki i dokładny. Aby uniknąć przypadkowych odczytów, zalecamy zmianę ustawienia z dotykowego na prasowy.
W górnej części mieści się kolejny mikrofon i jeden z głośników. 11T Pro ma tam również logo Harman/Kardon, gdyż jego głośniki stereo są strojone przez tę firmę Hi-Fi.
Trzeci głośnik umieszczony jest na dole, symetrycznie do górnego głośnika. Obok niego znajdują się port USB-C, główny mikrofon oraz slot kart Dual SIM.
Oba smartfony mają jakościową budowę i dobrze czują się w dłoni.
Przeczytaj też: MIUI 12 - najnowsze funkcje i innowacje
Wyświetlacz
Jedną z głównych cech nowych modeli Xiaomi 11T jest 6,67-calowy ekran AMOLED. Jest to płaski panel o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, proporcjach 20:9, odświeżaniu do 120 Hz (adaptacyjnym) i częstotliwości próbkowania 480 Hz. Wyświetla on ponad 1 miliard kolorów.
Częstotliwość odświeżania ekranu można wybrać w ustawieniach - 60Hz (statyczna) i 120Hz (adaptacyjna). Ten ostatni działa dynamicznie, czyli przełącza się w zależności od zawartości:
- 120 Hz - w interfejsie użytkownika, we wszystkich aplikacjach systemowych (jeśli obraz jest statyczny, to spadnie do 60 Hz, aby oszczędzać baterię) oraz w kompatybilnych grach (np. Dead Trigger 2);
- 60Hz - w serwisach Netflix, YouTube, Prime Video, odtwarzaczu Mi Video i niektórych grach.
Wyświetlacze w obu wersjach Xiaomi 11T obsługują HDR10 i HDR10+, a wersja Pro także Dolby Vision. Wszystkie certyfikaty potrzebne do nadawania wideo w maksymalnej rozdzielczości Xiaomi uzyskało jeszcze przed premierą smartfonów. Oznacza to, że możesz cieszyć się treściami z Netflixa, YouTube i innych serwisów streamingowych w Full HDR10+/Dolby Vision.
Maksymalna jasność ekranu jest doskonała, smartfony bez problemu mogą być używane na zewnątrz. Minimalna jasność jest komfortowa do czytania w ciemności.
Smartfony mają funkcję, która dostosowuje blask ekranu do światła otoczenia (podobnie jak True Tone firmy Apple).
Istnieją 3 wstępnie skonfigurowane tryby kolorów: jasny (dawniej nazywany automatycznym), nasycenie i standardowy.
Bright jest ustawiony na odtwarzanie DCI-P3. Odwzorowanie kolorów jest dokładne, bez niebiesko-białych i szarych tonów. Nadaje się do obróbki zdjęć i innych prac. Kolory są żywsze w trybie nasyconym (brak tu słowa o dokładności). Standardem jest dla gamy kolorów sRGB. I jest też dokładny - średnia dE=1,3 (za idealną uważa się wartość poniżej 1).
Istnieją dodatkowe ustawienia, które pozwalają dostosować kolory, nasycenie, kontrast i gammę.
Wyświetlacz Xiaomi 11T Pro otrzymał wiele ulepszeń, w tym:
- AI Image Engine - zwiększenie rozdzielczości wideo (z SDR do HDR);
- MEMC - technologia dynamicznej kompensacji jakości obrazu, dzięki czemu użytkownik może w pełni cieszyć się płatnym obrazem przy 120Hz;
inteligentne ulepszanie zdjęć w galerii.
Oczywiście nie spodziewajcie się cudów po tych funkcjach. Jeśli jakość wideo jest szczerze słaba, będziesz mógł ją tylko nieznacznie poprawić za pomocą tych opcji.
Bateria
Oba smartfony wyposażone są w baterię o pojemności 5000 mAh. Na czas pracy na baterii wpływa jednak również chipset, a te są różne w przypadku Xiaomi 11T i 11T Pro. Jedno ładowanie baterii w wersji Pro wystarcza na:
- 22 godziny i 31 minut czasu rozmów;
- 12 godzin 46 minut przeglądania stron internetowych przy 120Hz;
- 14 godzin i 27 minut odtwarzania wideo (wszystkie aplikacje wideo działające z częstotliwością 60 Hz).
Dla porównania, pełne naładowanie Xiaomi 11T wystarcza na 13 godzin i 10 minut przeglądania stron internetowych (120Hz).
Smartfony mają różne prędkości ładowania: 11T Pro obsługuje szybkie ładowanie 120W (dubbingowane HyperCharge), podczas gdy 11T ma 67W. W zestawie znajdują się adaptery i kable wymagane do osiągnięcia deklarowanej prędkości.
Xiaomi 11T Pro ładuje się w pełni w 21 minut, od 0 do 40% w zaledwie 5 minut. To niewiarygodnie szybko. Czas pełnego ładowania Xiaomi 11T jest skromniejszy, ale wciąż imponujące 35 minut.
Sprawdź też: Jak włączyć sterowanie gestami na Xiaomi?
Wydajność
Główną różnicą między Xiaomi 11T Pro a 11T są procesory. W 11T Pro zastosowano flagowy układ Snapdragon 888 5G firmy Qualcomm. Zawiera on procesor graficzny Adreno 660 - jeden z najlepszych na rynku smartfonów.
Model 11T zbudowany jest na układzie MediaTek Dimensity 1200 z GPU Mali-G77 MC9. Chipset MediaTek siedzi poniżej układu Qualcomm w rankingu procesorów dla smartfonów - 12 miejsce vs 3 miejsce.
Moc obu mobilnych procesorów jest wystarczająca do uruchomienia wymagających gier. Podczas gry telefon nie nagrzewa się zbytnio i nie dławi.
W zależności od ilości pamięci RAM i pamięci pokładowej dostępne są wersje:
- Xiaomi 11T Pro - 8GB + 128/256GB oraz 12GB + 256GB.
- Xiaomi 11T - tylko 8GB + 128/256GB.
W obu przypadkach nie ma gniazda na karty pamięci.
Oba smartfony obsługują najnowsze standardy łączności - podwójne 5G, Bluetooth 5.2, dwupasmowy GPS i Wi-Fi 6.
Aparat
Z tyłu zamontowane są:
Główny 108-megapikselowy sensor ISOCELL HM2 firmy Samsung z filtrem kolorów Nona-Bayera. Oznacza to, że 9 pikseli jest łączonych w 1, a domyślna rozdzielczość wyjściowa to 12MP. Jest autofokus PDAF, nie ma optycznej stabilizacji (OIS). Ta kamera obsługuje tryb nocny.
W ultraszerokokątnym aparacie zastosowano 8-megapikselowy sensor Sony IMX355. Ostrość jest zablokowana na nieskończoność. Tryb nocny również jest obecny.
Aparat do makro to 5-megapikselowa matryca Samsung S5K5E9 za obiektywem 50 mm f/2.4. Dostępny jest autofokus, który działa w odległości od 3cm do 7cm.
Aparat selfie to 16-megapikselowy sensor OmniVision OV16A1 z filtrem Quad-Bayer. Ostrość jest stała.
Jedyną różnicą w kamerach jest to, że dzięki flagowemu chipsetowi, Xiaomi 11T Pro jest w stanie kręcić wideo w 8K przy 30 klatkach na sekundę (fps) i 4K przy 60 klatkach na sekundę (standardowa wersja to tylko 4K przy 30 klatkach na sekundę).
Zostaw komentarz