Jak działa przedwzmacniacz?

23 czerwca 2021 Ciekawostki

Osoby, którym zależy na posiadaniu perfekcyjnego zestawu audio, muszą dobrze dobrać wszystkie jego elementy. Istnieje wiele możliwości, gdyż na rynku znajdują się różne sprzęty mające na celu zadbać o wysoką jakość dźwięków. Warto wybrać rozwiązanie, które spełni wszystkie nasze wymagania. Istotne jest między innymi to, czy wybrany przedwzmacniacz będzie odpowiednio dobrany do posiadanych przez nas głośników. Przedwzmacniacz jest to element, który jest odpowiedzialny za pierwszy etap obróbki sygnału ze źródła. Można do niego podłączyć zazwyczaj więcej aniżeli jedno źródło.

Jak działa przedwzmacniacz?

Przedwzmacniacz jest ważnym elementem zestawu muzycznego. Razem z końcówkami mocy odgrywa on rolę puntu wyjścia do budowania systemu hi-fi. Urządzenie to służy do zarządzania wszelkimi istotnymi aspektami dźwięku, jaki będzie do nas docierał. Pozwala on na przełączanie się między danymi źródłami (tuner radiowy, odtwarzacz CD, wejście USB). Przedwzmacniacz wbrew pozorom nie musi wcale wzmacniać dźwięku. Jego celem jest natomiast regulacja poziomu głośności, dokonywania ewentualnych zmian oraz wysterowania końcówki mocy. Dzięki odseparowaniu przedwzmacniacza od końcówki mocy możliwe jest oddzielenie obwodów małosygnałowych (napięcia i prądy niskie) od tych, w których prądy i napięcia są duże. Przepływ prądu emituje pole elektromagnetyczne, które bez problemów przedostaje się do obwodów przedwzmacniacza i działa niekorzystnie na ich funkcjonowanie.

Zalety przedwzmacniaczy

  • Rozdzielenie torów zasilania obydwu sprzętów
  • Lepsza jakość przeampu stosowanego jako osobne urządzenie
  • Polepszenie komfortu warunków działania obu komponentów
  • Lepsza możliwość kształtowania brzmienia za pomocą doboru danych elementów toru
  • Wizualny wzrost powagi toru
  • Oddzielenie w sposób fizyczny wysokoprądowych układów końcówki mocy od układów przedwzmacniacza

przedwzmacniacz

Rodzaje przedwzmacniaczy

1. Przedwzmacniacz stereofoniczny - jest to propozycja sprawdzająca się dla zestawu dwóch kolumn. Przeważnie łączy się go ze wzmacniaczem mocy stereo albo dwoma osobnymi monoblokami. Chętnie wybierany model, który poprawia brzmienie systemu audio, ale także podwyższa jego funkcjonalność.

2. Przedwzmacniacz kina domowego - stosowany przy systemach wielokanałowych. Opcja ta kierowana jest dla osób, którym zależy na stworzeniu wysokiej klasy zestawu kinowego. To także sposób na odświeżenie funkcjonalności systemu o obsługę nowych funkcji sieciowych, stref czy kodeków. Warunkiem jest jedynie posiadanie dobrej dzielnej końcówki mocy kina domowego.

3. Przedwzmacniacz gramofonowy - niezbędny element dla wszystkich miłośników gramofonu. Niekiedy jest on już wbudowany w sprzęt grający, aczkolwiek warto zainwestować w zewnętrzny przedwzmacniacz, który znacząco polepszy jakość dźwięku.

4. Przedwzmacniacz mikrofonowy - wykorzystywany do podłączenia mikrofonów do posiadanego systemu. Bez niego mikrofony podpięte od razu do systemy mogłoby prowadzić do wystąpienia wielu przesterowań, przez co doszłoby d uszkodzenia przetwornikach w głośnikach. Przedwzmacniacz mikrofonowy jest koniecznym elementem, aby móc korzystać z mikrofonów do karaoke, czy też w innych celach.

Oprócz tego przedwzmacniacze może także podzielić ze względu na ich zastosowanie układu, czyli na przedwzmacniacze tranzystorowe oraz lampowe.

Przedwzmacniacz - jakie funkcje może posiadać?

Do przedwzmacniacza nie da się podłączyć głośników w sposób bezpośredni, wyjątkiem są głośniki z własnym zasilaniem, czyli aktywne. Można za to podpiąć subwoofer, zwłaszcza jeśli chodzi o przedwzmacniacze kina domowego. Subwoofer musi być jednak aktywny, a takich znajduje się najwięcej na rynku. Przedwzmacniacze stereo oraz kina domowego mają najwięcej przydatnych funkcji. Na rynku znajduje się niewielka ilość urządzeń, które służą tylko i wyłącznie do rozdzielania sygnałów wejściowych z regulacją głośności. Do możliwości przedwzmacniaczy można zaliczyć:

  • obsługa systemów MultiRoon
  • Obsługa sygnałów graficznych dzięki wbudowanym procesorom w przedwzmacniaczach AV
  • Przetwornik DAC z wejściami optycznymi
  • Złącze USB
  • Wi-Fi, AirPlay, Bluetooth
  • dostęp do serisów strumieniowych
  • DAB+, radio FM, radio internetowe
  • sterowanie urządzeniem mobilnym czy też z komputera stacjonarnego
23 czerwca 2021 Ciekawostki

0 Komentarze