Ile danych wykorzystuje Spotify?

22 lipca 2020 Ciekawostki

Przewodnik pokazujący, jak dużo mobilnej muzyki strumieniowej wykorzystuje Spotify i jak ograniczyć zużycie danych bez wpływu na przyjemność z korzystania z niej.
 
Ile czasu spędzasz na słuchaniu Spotify każdego dnia? Jeśli odpowiedź brzmi "dużo", możesz również szybciej niż byś sobie tego życzył, przeszukiwać dane w swoim planie telefonicznym.
 
W tym miejscu opisujemy, ile danych wykorzystuje Spotify, a także przedstawiamy kilka wskazówek i sugestii, jak zmniejszyć zużycie danych, nie wpływając przy tym na przyjemność z korzystania z 50-milionowej biblioteki utworów.

Ile danych rzeczywiście wykorzystuje Spotify?

Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ zarówno na to, ile danych jest zużywanych podczas transmisji strumieniowej muzyki w Spotify, jak i na to, ile z tych danych rzeczywiście liczy się w stosunku do Twojego miesięcznego przydziału danych.
 
Jakość transmisji strumieniowej jest jednym z największych czynników, a Spotify posiada cztery dyskretne ustawienia jakości: Niska, Średnia, Wysoka i Bardzo Wysoka. Im wyższe ustawienie jakości, tym więcej danych jest wykorzystywanych.
 
Oto jak różne ustawienia jakości Spotify przekształcają się w rzeczywiste wykorzystanie danych, na przykładzie trzyminutowego utworu i jeśli zostaną zachowane w ciągu godziny odtwarzania:
 
Ustawienie jakości Bit rate  Dane zużyte przez trzyminutowy utwór.  Dane zużyte w ciągu jednej godziny
Niskie 24 kbits/s  0,54MB 10,8MB
Średnie 96 kbits/s 2.16MB 43.2MB
Wysokie 160 kbits/s 3.6MB  72MB
Bardzo wysokie 320 kbits/s   7.2MB 144MB
 

Jak zmniejszyć zużycie danych w usłudze Spotify

Tak długo, jak jesteś skłonny poświęcić rzeczywistą jakość dźwięku (w oparciu o szybkość transmisji) muzyki, której słuchasz, możesz sprawić, że twoje dane pójdą o wiele dalej niż zazwyczaj.

Włączanie programu Data Saver

Najbardziej oczywistym i dostępnym rozwiązaniem jest włączenie w Spotify dedykowanej funkcji Data Saver.
 
Aby to zrobić, otwórz Spotify w telefonie, upewnij się, że jesteś na stronie głównej, a następnie przejdź do menu ustawień (ikona trybuna w prawym górnym rogu ekranu).
 
Pierwszą przedstawioną opcją powinien być 'Data Saver' - naciśnij przełącznik na Androida lub przeskocz do menu Data Saver, a następnie naciśnij przełącznik na iOS, aby go włączyć.
 
Program Data Saver automatycznie ustawia jakość transmisji strumieniowej na "Low" i wyłącza Canvas - krótkie pętle wideo, które zwykle pojawiają się w Spotify podczas odtwarzania określonych ścieżek.

Ręcznie obniżone ustawienia jakości dźwięku

Domyślnie jakość muzyki w Spotify jest ustawiona na "Automatyczną", która dynamicznie zmienia jakość transmisji strumieniowej w zależności od połączenia internetowego (komórkowego lub WiFi).
 
Jeśli chcesz zmniejszyć zużycie danych, ale nie chcesz włączyć funkcji oszczędzania danych (być może naprawdę lubisz Canvas i chcesz, aby był włączony), możesz ręcznie ustawić jakość strumienia tak, aby pozostała ona niezmienna niezależnie od rodzaju połączenia.
 
Podobnie jak w przypadku kroków opisanych w programie Data Saver, otwórz Spotify w telefonie, upewnij się, że jesteś na stronie głównej, a następnie przejdź do menu ustawień (ikona trybu czuwania w prawym górnym rogu ekranu).
 
Na Androida, przewiń w dół do Music Quality w menu ustawień i obok rozwijanej do Streaming (a jeśli chcesz, Pobierz), zmień go na preferowane ustawienie jakości - pamiętaj, niższe jest lepsze.
 
W systemie iOS przewiń w dół i dotknij opcji Jakość muzyki (dziewiąta opcja w menu ustawień), a następnie raz na ekranie ustawień Jakość muzyki zmień jakość w sekcji Transmisja strumieniowa (a jeśli chcesz, w sekcji Pobieranie) na preferowane ustawienie jakości - pamiętaj, że niższe jest lepsze.

Wyłączyć "Canvas"

Jeśli nie chcesz zmieniać swojego obecnego ustawienia jakości muzyki, ale nadal chcesz zmniejszyć zużycie danych przez Spotify, wyłącz Canvas.
 
W programie Spotify, przejdź do menu ustawień (ikona trybuna w prawym górnym rogu ekranu) i - w systemie Android - przewiń w dół do Canvas i po prostu obróć przełącznik, aby wyłączyć tę funkcję.
 
W systemie iOS, raz w menu ustawień Spotify, otwórz podmenu Odtwarzanie (trzecia opcja w dół), przewiń w dół, a następnie obróć przełącznik obok Canvas.

Odtwarzanie offline

Jest każda szansa, że nie chcesz rezygnować z jakości dźwięku (lub wyłączyć Canvas), aby zaoszczędzić na danych, i to jest w porządku!
 
Na szczęście Spotify obsługuje odtwarzanie w trybie offline, co oznacza, że możesz pobierać utwory na swój telefon podłączony do WiFi (nie używając w ten sposób żadnego przydziału danych) z wyprzedzeniem, a następnie słuchać ich, kiedy tylko zechcesz, bez zbieranie jednego bajtu danych mobilnych.
 
Użytkownicy Spotify Premium i Spotify Family znajdą na swoich ekranach możliwość pobrania ulubionych piosenek, albumów i list odtwarzania.
 
Z wyjątkiem Liked Songs, które oba posiadają przełącznik pobierania, na Android użytkownicy znajdą przełącznik do pobierania albumów i list odtwarzania, podczas gdy użytkownicy iOS będą widzieć strzałkę w dół w okręgu, który po stuknięciu zmienia kolor na zielony po zakończeniu pobierania.
 
Uwaga: Pobieranie ścieżek do odtwarzania w trybie offline zajmuje miejsce w pamięci lokalnej telefonu.

 

22 lipca 2020 Ciekawostki

0 Komentarze