Jak zadbać o baterię w smartfonie?

29 grudnia 2018 Porady

Rozładowywanie baterii z głową?

Pośród wielu osób nadal istnieje taki pogląd, że akumulator smartfona przed tym jak będzie podłączony do ładowania musi być całkowicie rozładowany, inaczej może być uszkodzony. Oczywiście ten pogląd jest błędny i raczej ma korzenie w dawnych czasach, gdy wykorzystywane były baterie kadmowe. Wymagały one kalibracji, dlatego właśnie ich najlepszym sposobem na regenerację było doprowadzenie do rozładowania całkowitego. Obecnie takie akumulatory mają formę litowo – jonową i takich praktyk nie wymagają. Co więcej może się okazać, że takie działanie będzie szkodliwe, szczególnie gdy bateria przez dłuższy czas będzie zostawać pusta.

Wszystko to sprawia, że warto podłączyć baterię zaraz po tym jak pojawi się pierwszy komunikat o rozładowaniu. Najczęściej będzie to około 20% energii pozostałej w baterii.

Jak ładować baterię?

Kolejny mit dotyczy tego, że akumulator uszkadza się, jeśli będzie ładowany zbyt długo. Problem ten dotyczył jednak starych baterii, obecnie nowe modele litowo – jonowe już nie mają tego problemu, dlatego w momencie, gdy wskaźnik naładowania osiągnie 100% telefon nie będzie pobierał energii. Nie trzeba więc będzie obawiać się podłączania telefonu na noc i tego, żę będzie ładowany zbyt długo. Nie będzie to jemu szkodzić, nie będzie to również złe dla zużycia prądu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że urządzenia najlepiej pracują w określonej temperaturze około 20 stopni Celsjusza, dlatego nie można kłaść ich blisko grzejników i innych urządzeń tego typu.

jak zadbać o baterię w telefonie?

Korzystanie ze smartfona

Bardzo często, by przedłużyć pracę baterii wyłączamy wszystkie programy, których nie używamy, ale to również błąd, który możę przynieść efekty odwrotne od zamierzonego. Wyjście z aplikacji pozostawi ją w tle i sprawi, że będzie ona w stanie zamrożenia, a co za tym idzie dalej będzie w pamięci RAM. Dzięki temu nie obciąży układu CPU smartfona. Więcej energii będzie natomiast zużyte w momencie, gdy będziemy wyłączać aplikację. Podobnie będzie przy jej ponownym włączeniu. Dlatego lepiej zostawić ją w zamrożeniu do chwili aż całkowicie nie będzie potrzebna.

Warto także sprawdzać jakie aplikacje zużywają najwięcej energii i wyłączyć opcje działania w tle. W ten sposób może doprowadzi do tego, żę bateria będzie dłużej pracować. Tak samo wygląda to w przypadku modułów Bluetooth, Wi-Fi czy GPS. Jednak w ich przypadku korzyści nie będą już tak znaczące, maksymalnie do 10 procent dłuższego działania baterii.

Jaką ładowarkę kupić?

Jeśli chodzi o ładowarkę najlepszy będzie oryginalny sprzęt. Zakup tanich zamienników może sprawić, żę bateria będzie się szybciej zużywać. Jest to związane z tym, że źle będzie dopasowany przesył energii, który wpływa na to w jakiej kondycji są akumulatory. Wszystko to sprawia, że jeśli mamy tylko taką możliwość to powinniśmy wykorzystywać oryginalną ładowarkę.

Jeśli chcemy zadbać o urządzenie i jego baterię to jeśli nie planujemy go dalej używać powinniśmy zadbać o to, by pozostawić go z baterią około 40-50 % naładowaną. Nie można na dłuższy czas zostawiać sprzętu z rozładowanymi akumulatorami, ponieważ doprowadzimy do ich zniszczenia.

29 grudnia 2018 Porady

0 Komentarze