Jak wybrać smartfon z dobrym aparatem?

6 grudnia 2018 Porady

Jeśli zastanawiacie się jak wybrać smartfon, który będzie robił doskonałe zdjęcia to mamy dla Was kilka ciekawych podpowiedzi. Aparat w smartfonie nie ma zastępować profesjonalnej lustrzanki, ale nie musi być gorszy niż średni kompakt na rynku. Wybór smartfonu z dobrym aparatem nie jest jednak taki prosty, ponieważ nie zawsze te najważniejsze informacje są wyraźnie podawane. Liczy się bowiem nie tylko sprzęt, ale również dostarczone oprogramowanie.

Trzeba zwracać uwagę na sporo elementów, które razem złożą się na jakość wykonanych zdjęć zarówno w dobrych warunkach jak i tych nieco gorszych jak w momencie, gdy oświetlenie nie będzie idealne.

Smartfon do zdjęć – na co należy zwrócić uwagę?

Jest kilka parametrów, które będą definiować aparaty instalowane w smartfonach. Chodzi między innymi o te cechy, które oddają sam aparat, a nie możliwe do zastosowania różnorakie nakładki. Takie ulepszenia to osoba sprawa i nie zawsze w ogóle mają znaczenie. Istotną może być oprogramowanie, ponieważ dzięki niemu będzie więcej opcji zrobienia dobrych zdjęć

Smartfon fotograficzny – najważniejsze parametry

Zaczynając od kwestii technicznej producenci zawsze będą nam mówić, że ich urządzenie jest najlepsze. Opisywane będą cechy i jakość zdjęć.

Pierwsza sprawa jaką bierzemy pod uwagę to wielkość matrycy, im większa tym lepiej, ponieważ dokładniej oddaje obraz. W nowoczesnych smartfonach mają one do 1/3 cala. Nie robie to wrażenia, ale taka matryca pozwoli zrobić zdjęcia podobne do tych z kompaktowego aparatu.

jaki telefon wybrać

Jasność obiektywu to druga kwestia, która ma znaczenie i mówi o tym ile dociera ściała do obiektywu. Im mniejsza tym lepiej. Jeśli jasność jest niska nie jest to jeszcze wielki problem, ponieważ aparat inaczej to kompensuje. Obecnie bardzo często stosuje się dwa aparaty ze zróżnicowaną przesłoną. Dzięki temu dobre zdjęcia można uzyskać praktycznie w każdych warunkach.

Liczba megapikseli to głównie to jest nam podawane przez producentów, jednak ma najmniejsze znaczenie. Duża rozdzielczość przemawia do wyobraźni, dlatego jest podawana, ale bez wiedzy o tym ile zniknie pikseli pod szumem własnym nie wiemy czy ta informacja w ogóle będzie istotna. Wystarczy tak naprawdę 13 Mpx przy dobrych innych parametrach, by uzyskać świetne zdjęcia.

To co ułatwia nam robienie zdjęć to oczywiście lampa błyskowa czy też wspomaganie AF, dobra optyka, najlepiej ze szkła a nie z poliwęglanu, który ma niską jakość. Niektóre te elementy będzie można uzupełnić i poprawić przez zastosowanie dobrego oprogramowania, ale w pewnych okolicznościach dobra lampa błyskowa o większym zasięgu czy optyka Carl Zeiss będzie miała duże znaczenie.

Jakość zdjęć będzie wyższa wtedy gdy urządzenie będzie miało podwójny obiektyw. Dzięki temu można się przełączać między obiektywami, które mają różne kąty widzenia, łączyć obraz z dwóch kamer i poprawić jakość zdjęć. AF to niby drobiazg, nie trzeba z niego korzystać, ale czasmi się sprawdzi. AF to opcja, która ustabilizuje i ułatwi robienie zdjęć w pośpiechu.

Zobacz ranking telefonów z najlepszym aparatem na dragonist.pl >>

6 grudnia 2018 Porady

0 Komentarze