Iphone nie ładuje się. Co robić?

10 maja 2021 Porady

Problem z ładowaniem iPhone'a to jedna z najczęstszych usterek, z jaką możemy się spotkać w przypadku tego gadżetu.

iPhone nie ładuje się: najczęstsze powody

Jeśli iPhone przestaje się ładować lub nie ładuje się w pełni, przyczyny mogą być następujące:

  • Wadliwa ładowarka. Najbardziej oczywisty problem, zwłaszcza jeśli chodzi o nieoryginalny kabel. Chińskie ładowarki szybko się wypalają, a używanie ich może poważnie uszkodzić smartfon. Jednak oryginalne ładowarki także mają ograniczoną żywotność. Zarówno zasilacz, jak i kabel Lightning mogą ulec uszkodzeniu. Spróbuj naładować urządzenie inną ładowarką.
  • Problem dotyczy portu Lightning, przez który podłączane jest ładowanie. Czasami gromadzi się tam zbyt dużo kurzu i brudu, co powoduje problemy z ładowaniem. Co w takim razie zrobić? Delikatnie wyczyść port bawełnianym wacikiem i spróbuj naładować urządzenie. Jeśli problem będzie się powtarzał, skontaktuj się z warsztatem serwisowym.
  • Stara bateria. Ten problem często napotykają właściciele używanych iPhone'ów. Jeśli iPhone pokazuje ładowanie, ale się nie ładuje, szybko traci moc baterii, należy wymienić baterię.
  • Uszkodzenie mechaniczne. Po upadku lub utonięciu nawet nowy iPhone może się nie ładować. W takim przypadku będziesz potrzebować pomocy serwisu, który zdiagnozuje i wymieni, jeśli to konieczne, wadliwe części.
  • Awaria oprogramowania. Jeśli po aktualizacji iPhone nie ładuje się lub ładuje się tylko wtedy, gdy jest wyłączony, przyczyną może być usterka w systemie. Aby naprawić awarię, musisz wykonać twardy reset, przytrzymując jednocześnie klawisz Home i przycisk resetowania.

serwisant naprawiający Iphone'a

Brak ładowania w iPhone: jak naprawić usterkę?

Zatem Iphone nie ładuje się. Co robić? Najczęściej przyczyną braku ładowania iPhone'a jest oprogramowanie, a nie sprzęt. W iPhonie znajduje się kontroler (chip na płytce), który odpowiada za ładowanie baterii. Działa on pod swoistą kontrolą oprogramowania. Tak więc po tym jak podłączysz kabla do iPhone'a, zasilanie nie jest dostarczane bezpośrednio do baterii, ale wstępnie do wspomnianej płytki z kontrolerem, która z kolei współpracuje z wspomnianym kontrolerem. I to właśnie ten komponent iPhone'a rozpoznaje, czy do telefonu został podłączone właściwe źródło zasilania i wydaje polecenie kontrolerowi, aby rozpocząć ładowanie. W przypadku wadliwego oprogramowania ładowanie nie zostanie przeprowadzone. Twardy reset urządzenia zwykle pomaga rozwiązać ten problem. Aby to zrobić, jednocześnie przytrzymaj przyciski Home i przez Power przez co najmniej 30 sekund.

80% z nas nosi telefony w kieszeniach spodni lub spodni. W efekcie nagromadzony kurz uniemożliwia prawidłowe ustawienie wtyczki Lightning w otworze złącza, co prowadzi do problemów z ładowaniem. Weź jak najmniejszą wykałaczkę i bardzo ostrożnie wytrzyj wszelkie zgromadzone tam zanieczyszczenia ze złącza Lightning. Spróbuj oczyścić otwory ładujące z obu rogów. Uważaj, aby nie uszkodzić styków. Następnie przedmuchaj złącze i podłącz ładowarkę. Jeśli telefon jest poważnie rozładowany, może to zająć dużo czasu, zanim zaczną pojawiać się pierwsze oznaki "życia".

Jeśli próbujesz naładować iPhone'a z portu USB, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy działa. Zwykły port USB ma napięcie wyjściowe 5 V i prąd 0,5 A. Dla porównania standardowe ładowanie iPhone'a wytwarza 5V i 1A W takim przypadku wypróbuj inny port USB lub podłącz iPhone'a do zwykłej ładowarki 220 V. Chińskie przewody i ładowarki (z Aliexpress) są bardzo popularne, ale niestety zawodne - jeśli iPhone nadal nie ładuje się po oczyszczeniu styków i resecie oprogramowania, wymień kabel na oryginalny.

Zywotność oryginalnej baterii iPhone'a wynosi 1 rok, po czym zachowuje funkcjonalność przez rok, a nawet dwa, trzy lata, w zależności od tego, jak bardzo się zużyje. Jeśli żadna z poprzednich metod nie pomogła, wymień baterię iPhone'a na nową w serwisie lub samodzielnie. Najrzadszym powodem, dla którego iPhone się nie ładuje, są awarie elementów elektronicznych. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu tego, że iPhone jest podłączony do nieoryginalnych ładowarek. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest naprawa iPhone'a w serwisie. Samodzielna wymiana poszczególnych elementów elektronicznych jest praktycznie niemożliwa. Oprócz tego ryzykujesz żywotnością i funkcjonalnością twojego Iphona. Tylko specjalista potrafi bowiem ocenić czy dany element nadaję się do wymiany, czy konieczna jest wymiana całego urządzenia. Współczesne telefony różnią się od ich odpowiedników sprzed kilkunastu lat. W większości przypadków ich naprawa jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna.

10 maja 2021 Porady

0 Komentarze